Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων EUSO 2016

Το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015, στο 2ο Λύκειο Έδεσσας, διεξήχθη η προκριματική φάση (για το νομό Πέλλας) του μαθητικού διαγωνισμού πειραμάτων Φυσικών Επιστημών της «14ης Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών - EUSO 2016».
Διοργανωτής ήταν το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστήμων (Ε.Κ.Φ.Ε.) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, το οποίο στεγάζεται στο κτίριο του 2ου Λυκείου Έδεσσας.
  Συμμετείχαν 39 μαθητές και μαθήτριες καθώς και αριθμός εκπαιδευτικών (συνοδοί καθηγητές, αξιολογητές, οργανωτική επιτροπή) από τα εξής Λύκεια του νομού μας:
1ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας
2ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας
Γενικό Λύκειο Σκύδρας
Λυκειακές Τάξεις Άρνισσας
1ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
2ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
3ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών

Στις εργαστηριακές αίθουσες του κτιρίου επικρατούσε ζωντάνια και εφηβικός ενθουσιασμός. Τα παιδιά χειρίστηκαν επιστημονικές συσκευές, συνεργάστηκαν, σκέφτηκαν, προβληματίστηκαν, δυσκολεύτηκαν, έστυψαν το μυαλό τους, ένιωσαν ικανοποίηση από τη διεκπεραίωση εργαστηριακών δραστηριοτήτων, αστειεύτηκαν, έμαθαν. Τα παιδιά χάρηκαν τη συμμετοχή τους σε αυτή την εμπειρία με τα πειράματα.