kadro sxoleio

Το Σχολείο μας:

Συνοπτική έκθεση Αξιολόγησης του Σχολείου. Δείτε την: Έκθεση Αξιολόγησης.

> Nόμος που αφορά την λειτουργία του σχολείου: Υπουργική Απόφαση

Yπεύθυνη δήλωση νόμου 105Η υπεύθυνη δήλωση νόμου 105 (ν. 1599/86) είναι δήλωση προς δημόσια Αρχή για κάποιο γεγονός ή στοιχείο, το οποίο δεν προκύπτει από το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας του ενδιαφερομένου.
Κατεβάστε ΕΔΩ την δήλωση του νόμου 105 (ν.1599/86) σε μορφή word/.doc.

Αίτηση για για οποιονδήποτε λόγοΚατεβάστε ΕΔΩ.

Το Σχολείο μας είναι πρωϊνό. Βρίσκεται στην οδό "Μελίνας Μερκούρη 18", στο δρόμο πηγαίνοντας προς την περιοχή "εργατικές κατοικίες" της πόλης μας. Η Κεντρική του "είσοδος" όμως βρίσκεται στην οδό "Ελ. Βενιζέλου" (ο δρόμος καταλήγει σε αδιέξοδο, στην είσοδο του σχολείου). Στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1985. Διαθέτει όλες τις απαραίτητες εγκαταστάσεις που χρειάζεται ένα σχολείο: γυμναστήριο, αίθουσα θεάτρου, αίθουσα Η/Υ, βιβλιοθήκη, ιατρείο, γήπεδο μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου.

Το προαύλιο του σχολείου μας είναι μεγάλο, τέτοιο ώστε να εξυπηρετεί τις ανάγκες των μαθητών την ώρα του διαλλείματος. Έχει έκταση 2.5 στρέμματα από τα οποία το 1.5 στρέμμα είναι κήπος με γκαζόν και λουλούδια. Τον ίδιο χώρο της αυλής χρησιμοποιεί και το 3ο Γυμνάσιο Έδεσσας, το οποίο βρίσκεται στο απέναντι κτήριο. Παλιότερα, (πριν το 1996) και αυτό το κτήριο, ήταν κτήριο του Λυκείου. Τότε, το Λύκειο ονομαζόταν "ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ 'ΕΔΕΣΣΑΣ". Το όνομα αυτό χρησιμοποιείται (άτυπα) ακόμη και σήμερα από πολλούς, κυρίως μεγαλύτερους σε ηλικία.. (Δείτε ακόμηIστορική Αναδρομή)

Όσο για τη συμπλήρωση του ονόματος του σχολείου με το όνομα "Παύλος Χαρτομαζίδης": H σχολική κοινότητα του τότε 2ου Ενιαίου Λυκείου αξιοποίησε τη δυνατότητα που παραχωρούσε ο νόμος και προχώρησε στην ονοματοδοσία του σχολείου. Τούτο αποτέλεσε μια ελάχιστη οφειλόμενη τιμή στον αείμνηστο δάσκαλο, στοχαστή, καλλιτέχνη, αρχαιολόγο, φυσιοδίφη..
(Δείτε ακόμη: Ιστορικό Ονοματοδοσίας Σχολείου)

Το "κεντρικό σαλόνι" του σχολείου, είναι διακοσμημένο με βασικό θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες που έγιναν στη χώρα μας το 2004. Όλα τα διακοσμητικά, (κουρτίνες, αφίσες κτλ.) αποκτήθηκαν με μεγάλο "αγώνα", από τους "εθελοντές" του σχολείου μας, που είχαν συμμετάσχει καθ'όλη τη διεξαγωγή των αγώνων.

xol9

Στο Σχολείο μας, ωρίμασε η ιδέα κάθε αίθουσα διδασκαλίας να απαρνηθεί τα ψυχρά νούμερα και τις "τυπικές" ονομασίες πχ. "αίθουσα 1", "αίθουσα 2" κτλ.. και να πάρει ως όνομα, το όνομα κάποιου από τα μεγάλα πνεύματα της αρχαίας αλλά και της σύγχρονης Ιστορίας, που "άφησαν έργο" πίσω τους. "Αίθουσα Πλάτων" λοιπόν, "Αίθουσα Σοφοκλή", αλλά και "Αίθουσα Κική Δημουλά" όπως και "Αίθουσα Ιάκωβου Καμπανέλη". Χωρίς να επαιρόμαστε ότι καινοτομούμε, όλοι όσοι συγκροτούμε τη Σχολική Κοινότητα του 2ου Γενικού Λυκείου Έδεσσας, θεωρούμε χρέος την τιμή και το σεβασμό στην πορεία της ανθρώπινης σκέψης.

Η τελετή της "Ονομασίας" των αιθουσών, έγινε την Άνοιξη του 2009.
(Δείτε ακόμη: Ιστορικό Ονοματοδοσίας αιθουσών)

onomata

1isa