pavllogo6

H σχολική κοινότητα του 2ου Ενιαίου Λυκείου αξιοποίησε τη δυνατότητα που παραχωρεί ο νόμος και προχώρησε στην ονοματοδοσία του σχολείου. Στις 24 Σεπτεμβρίου του 2000, στη σεμνή τελετή που οργανώθηκε στην αυλή του σχολείου, το 2ο Ενιαίο Λύκειο δανείστηκε το νέο του όνομα από τον Παύλο Χαρτομαζίδη..

Το ιστορικό της ονοματοδοσίας.

Programa-ekdilwsis-onomatodosiasΤο Υπουργείο Παιδείας, αποσκοπώντας στη σύνδεση του σχολείου με την πολιτιστική κληρονομιά των Ελλήνων, παρέχει τη δυνατότητα στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να υιοθετήσουν επωνυμίες.

Οι επωνυμίες αυτές "μπορεί να αναφέρονται σε εξέχουσες προσωπικότητες της εκπαιδευτικής, πνευματικής, καλλιτεχνικής και πολιτιστικής ζωής του Έθνους, οι οποίες προώθησαν ιδιαίτερα θέματα παιδείας".

Το σχολείο μας, ανταποκρίθηκε στην προτροπή του Υπουργείου και συζήτησε το θέμα της ονοματοδοσίας στη συνεδρίαση του συλλόγου των καθηγητών με πρόεδρο τον διευθυντή κ. Χ. Σαμαντά, στις 13/1/1998. Η εισήγηση του διευθυντή για μετονομασία του σχολείου έγινε δεκτή από το σύλλογο των καθηγητών κατά πλειοψηφία.

Ο διευθυντής, εκτιμώντας τη γνώμη του Σάκη Τότλη, αλλά και την αγάπη πολλών Εδεσσαίων για τον "δάσκαλο", (Άρη Παπαγιάννη, Γιάννη Τσορμπατζόγλου, Νίκου Καραμανάβη, Θοδωρή Σαρηγκιόλη και πολλών άλλων), αποφάσισε να προτείνει τη μετονομασία του σχολείου σε "Χαρτομαζίδειο", προς τιμήν του Παύλου Χαρτομαζίδη, ως ένδειξη αναγνώρισης του έργου και της προσφοράς του στην πόλη της Έδεσσας και στην ευρύτερη περιοχή του Ν, Πέλλας. Η πρόταση έγινε δεκτή κατά πλειοψηφία, μετά από διαδοχικές ψηφοφορίες που ακολούθησαν τον διάλογο μεταξύ των μελών του συλλόγου.

Στις 30/1/1998, ημέρα της γιορτής των Τριών Ιεραρχών, στην αίθουσα του Μ. Αλεξάνδρου, διοργανώθηκε εκδήλωση αφιερωμένη στη ζωή και το έργο του Π. Χαρτομαζίδη, προκειμένου να γίνει ευρύτερα γνωστή η πρόταση ονοματοδοσίας του σχολείου σε "2° Ενιαίο Λύκειο - Παύλος Χαρτομαζίδης".

Η πρόταση του Συλλόγου Διδασκόντων του Ε.Π.Λ. Έδεσσας για τη μετονομασία του σχολείου έγινε αποδεκτή από τη Νομαρχιακή Επιτροπή Παιδείας με την 1/4/98 απόφαση της και εγκρίθηκε ομόφωνα από το Νομαρχιακό Συμβούλιο στις 20-5-1998.

Το Υπουργείο Παιδείας ενέκρινε τη μετονομασία του σχολείου και η απόφαση (Δ4/550/20-8-99) δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως στις 30-8-99 (ΦΕΚτ.Β').

Η τελετή της ονοματοδοσίας έγινε στις 24 Σεπτεμβρίου 2000, στην αυλή του σχολείου.

Από το "ΕΝΙΑΙΟ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ" στο:
2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΔΕΣΣΑΣ "ΠΑΥΛΟΣ ΧΑΡΤΟΜΑΖΙΔΗΣ"

Sxoleio Esw 8

pavllogo6