Κεντρική Σελίδα

Σχολικές εργασίες:

Εργασίες Μουσικής

EΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Η βιβλιοθήκη το σχολικό έτος 2002 – 2003 ξεκίνησε, και συνεχίζει και τη φετινή σχολική χρονιά (2003- 2004) ένα πρόγραμμα σε συνεργασία με τον καθηγητή της μουσικής Γ. Πολυχρονιάδη και τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου. Ο υπεύθυνος καθηγητής καταρτίζει μια λίστα θεμάτων για συνθετικές εργασίες στο μάθημα της Μουσικής, την οποία προσαρμόζει στο υλικό (βιβλία και cd) της βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια η υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης αναλαμβάνει να παρουσιάσει στοιχεία σχετικά με την τεχνική της συνθετικής εργασίας και το υλικό που διατίθεται για τις εργασίες, σε ωριαία μαθήματα που παρακολουθούν όλα τα τμήματα της Γ’ τάξης. Οι δύο υπεύθυνοι του προγράμματος παρακολουθούν την εκπόνηση των εργασιών σε όλα τα στάδια μέχρι την ολοκλήρωση και την παράδοσή τους

Ο καθηγητής της Μουσικής κ. Γ. Πολυχρονιάδης ανέθεσε σε όλα τα τμήματα της Γ’ Γυμνασίου συνθετικές εργασίες. Τα θέματα των εργασιών ορίστηκαν με βάση τους σχετικούς τίτλους που διαθέτει η βιβλιοθήκη. Οι μαθητές αναζήτησαν τη βιβλιογραφία στη βιβλιοθήκη, κατέφυγαν στο διαδίκτυο και τέλος δακτυλογράφησαν τις εργασίες τους στον υπολογιστή.

Ενδεικτικά θέματα εργασιών:

Υπεύθυνος καθηγητής: Γ. Πολυχρονιάδης

1. Κλασική Μουσική

1.1.  Κλασική Εποχή

1.2.  Γιόζεφ Χάυντν (J.HAYDN)

1.3.  Λούντβιχ φαν Μπετόβεν

(L.W. BEETHOVEN)

1.4.  Φραντς Σούμπερτ (F.SCHUBERT)

1.5.  Βόλφαγκ Αμαντέους Μότσαρτ (MOZART)

2.  Ρομαντική Μουσική

Εργασία-παράσταση Καραγκιόζη

Μάιος 2003

η Αφίσα

Οι μαθητές της Α2 τάξης του Γυμνασίου συγκεντρώσαν βιβλιογραφία για τον Καραγκιόζη, επέλεξαν ένα έργο  (Ο Μέγας Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι), έστησαν τον μπερντέ τους στη βιβλιοθήκη και έπαιξαν…

Την παράσταση προλόγισε μαθήτρια του Α2 με ανάγνωση της εργασίας της για τον Καραγκιόζη.

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελευθερία Ανυφαντή

Μάιος 2003

Βιβλιογραφία για τον Καραγκιόζη

·        Ο Καραγκιόζης, επιμ. Γιώργος Ιωάννου, τόμος Α’, Βιβλιοπωλείο της Εστίας, Αθήνα 1995.

·        Ο Καραγκιόζης, επιμ. Γ Βασίλης Ρώτας, Τα καραγκιόζικα, [Α’], Θέατρο/Επικαιρότητα [3], Αθήνα 1996. Γιώργος Ιωάννου, τόμος Α’, Βιβλιοπωλείο της εστίας, Αθήνα Ο Καραγκιόζης, επιμ. Γιώργος Ιωάννου, τόμος Β’, Βιβλιοπωλείο της Εστίας, Αθήνα 1995.

·        Ο Καραγκιόζης, επιμ. Γιώργος Ιωάννου, τόμος Γ’, Βιβλιοπωλείο της Εστίας, Αθήνα 1996.

·        Βασίλης Ρώτας, Τα καραγκιόζικα, [Α’], Θέατρο/Επικαιρότητα [3], Αθήνα 1996.

·        Βασίλης Ρώτας, Τα καραγκιόζικα, [β’], Θέατρο/Επικαιρότητα 4], Αθήνα 1996.

·        Βασίλης Ρώτας, Τα καραγκιόζικα, [Γ’], Θέατρο/Επικαιρότητα [5], Αθήνα 1996.

·        Βασίλης Ρώτας, Τα καραγκιόζικα, [Δ’], Θέατρο/Επικαιρότητα [3], Αθήνα 1996.

Πάνω

δείτε τις Φωτογραφίες