Κεντρική Σελίδα

Πίσω στις Δραστηριότητες

Μουσικό  ξεφύλλισμα

Μια εκπομπή με αναγνώσεις λογοτεχνικών κειμένων και μουσική στον τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό ΜΟΥΣΙΚΗ FM.

Συνδιοργάνωση: Τμήματα Δημοσιογραφίας και Βιβλιοθηκονομίας.

Επιλογή και σύνθεση κειμένων: Β.- Ε. Μελικίδου

Μουσική επιμέλεια: Π. Μελικίδης

·  Αλληλογραφία λογοτεχνών (Διαβάζουν: Ρόη Αλιμπάκη- Γιώργος Δημητριάδης. Μαθητές Γ’ Λυκείου)

·  Αρχοντόπουλα επουράνια. Ιωάννα Καρυστιάνη, Ηχώ των αιθέρων από τη συλλογή «Η κυρία Κατάκη». (Διαβάζουν: Κωνσταντίνος Μέγαλος – Πωλίνα Τζήμου. Απόφοιτοι Ε.Π.Λ.).

·  Χριστουγεννιάτικο αφιέρωμα. Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, Ο καλικάντζαρος και ο μπακάλης (Διαβάζουν: Κωνσταντίνος Μέγαλος – Πωλίνα Τζήμου. Απόφοιτοι Ε.Π.Λ.).

·  Ασώματος η κεφαλή. Αφιέρωμα στη μικρασιατική καταστροφή. Κείμενα: Ηλίας Βενέζης, Αιολική γη, Μαριάννα Κορομηλά, Ευτυχισμένος που έκανε το ταξίδι του Οδυσσέα, Μαρία Λαμπαδαρίδου Πόθου, Σπίτι μου της Μικρασίας. (Διαβάζουν: Ελένη Μπέλμπα – Κώστας Χρυσόπουλος. Απόφοιτοι Ε.Π.Λ.).

·   «Εγώ ελπίζω να τη βολέψω. Εκθέσεις Δημοτικού ανθολογημένες και φροντισμένες από τον δάσκαλο Μαρτσέλο Ντ’Όρτα» (Διαβάζουν: Έλσα Γκάτση- Γιώργος Δημητριάδης. Μαθητές της Γ’ Λυκείου).

·  Παύλος Χαρτομαζίδης. Ο δάσκαλος της πόλης. Αφιέρωμα στους δασκάλους. Κείμενα: Γ. Σεφέρη, Γ. Ιωάννου, Ε. Φακίνου (Διαβάζουν: Ελένη Μπέλμπα – Κώστας Χρυσόπουλος. Απόφοιτοι Ε.Π.Λ.).