Θεατρική παράσταση
2ου ΓΕΛ Έδεσσας
"Η Μπουχάρα" και "Το Δίκαννο"
του Κώστα Μουρσελά

zThe End 11
   Την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2019, πραγρατοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία, , η θεατρική παράσταση που οργάνωσε το Λύκειό μας στην αίθουσα της Νομαρχείας. Την παράσταση παρακολούθησαν μαθητές και πλήθος κόσμου.

Έπαιξαν οι μαθητές:
Αγάπη Κανδηλάρη
Δημήτρης Παπαδόπουλος
Ιωάννα Πιπερά
Αριστείδης Παράσχος
Άγγελος Δίου

Σκηνοθεσία: Πελαγία Λιάνδη

Το Σάββατο 4 Ιουνίου 2016, στις 19:00', στο «Μικρό Θεατράκι» στο Βαρόσι, οι εκδόσεις «Ιωλκός» και το 2ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας παρουσίασαν στο κοινό της πόλης μας την πρώτη ποιητική συλλογή της Σοφίας Μιμιλίδου «Απορίες αθωότητας».

Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό απο τον κ Δημήτριο Κλίτσα, Διευθυντή του του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας, και συνέχισαν την παρουσίαση οι: κ. Λίλιαν Τσέκου φιλόλογος, Υποδιευθύντρια του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας, ο κ. Γιάννης Τζανής, επίτιμος σχολικός σύμβουλος φιλολόγων, πρόεδρος και υπεύθυνος έκδοσης του περιοδικού «Φιλόλογος», ποιητής, και ο κ. Κωνσταντίνος Κορίδης, υπεύθυνος εκδόσεων του εκδοτικού οίκου «Ιωλκός», ποιητής και ο ίδιος.
  Και οι τρεις μίλησαν εγκωμιαστικά για τη Σοφία τη μαθήτρια, τη νεαρή ποιήτρια που ξεκινά με απορίες της αθωότητας και ευοίωνες προοπτικές ν' αφήνει το στίγμα της  στο χώρο της Ποίησης.
  Η Σοφία διάβασε ποιήματά της και την εκδήλωση έντυσε με μουσική η Μαρία Ζλατάνη.

Μαθήτρια του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας μέχρι πριν από λίγο καιρό, φοιτήτρια σήμερα της Φιλοσοφικής σχολής του ΑΠΘ, η Σοφία Μιμιλίδου εντυπωσίασε τους παρευρισκόμενους με την ωριμότητα των προβληματισμών της, την εύστοχη χρήση της γλώσσας, την ευαισθησία και τη δύναμη της σκέψης της που καταθέτει στα χέρια του αναγνώστη με την ποιητική της συλλογή..

H εκδήλωση στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία.. Ήταν ένα μαγικό απόγευμα.

barosi81.jpgbarosi82.jpgbarosi83.jpg

Το 2ο Eνιαίο Λύκειο συμμετείχε στις εκδηλώσεις  ανθρωπιάς και αλληλεγγύης που διοργάνωσε η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Πέλλας σε συνεργασία με τους δήμους για τους πρόσφυγες της Ειδομένης.     Οι μαθητές των σχολείων ,  με ποιήματα, χορό, μουσική και θεατρικό μετέδωσαν το μήνυμα ανθρωπιάς. Το σχολείο μας ήταν εκει και συμμετείχε με τη χορευτική του ομάδα σύγχρονου χορού που αποτελείτο από τις μαθήτριες:

Πολυχρονιάδου Σοφία, Μπιτολιάνου Άννα , Ντάλλη Χριστίνα, Αραμπατζή Ελένη ,Μυλωνά Μαρία και αφηγήτρια την Τζώγα Άννα.

Με ένα δικό τους μοναδικό τρόπο απέδωσαν το μήνυμα της αλληλεγγύης. Τα κείμενα  και τις χορογραφίες της παράστασης επιμελήθηκε η γυμνάστρια του σχολείου μας: Συργιάννη Ιωάννα.

Δειτε σχετικό video απο την εκδήλωση:

xoreytiko prosfyges2

Την Τετάρτη 23/9/2015, στις 6:30 το απόγεμα, στην Αίθουσα της Τεχνολογίας του Σχολείου μας, έγινε ενημέρωση και παρουσίαση του Νέου Εκπαιδευτικού συστήματος στους γονείς των μαθητών, παρουσία των Καθηγητών του σχολείου και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Ο Δ/ντης του σχολείου, Δημήτριος Κλείτσας παρουσίασε όλες τις αλλαγές στον τρόπο εισαγωγής των μαθητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (από τις ?Κατευθύνσεις? στις ?Ομάδες Προσανατολισμού?).

Μετά το τέλος της παρουσίασης ακολούθησε συζήτηση και ξενάγηση των γονέων στους χώρους του Σχολείου.

enimerwsi-gonewn1  enimerosi-gonewn2

Την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015, το σχολείο μας υποδέχτηκε τους μαθητές και καθηγητές της νέας Σχολικής χρονιάς (2015-2016) σε μια σεμνή εκδήλωση που έλαβε χώρα στην αυλή του σχολείου. Στην εκδήλωση, τελέστηκε ο αγιασμός και έγινε ανάγνωση των επιστολών του Υπουργού Παιδείας και του Μητροπολίτη Έδεσσας, από τον διευθυντή προς τους μαθητές. Στην εκδήλωση δεν παραβρέθηκε φέτος κανείς από τους τοπικούς άρχοντες και επισήμους. Παρέστησαν μόνο προηγούμενοι διευθυντές του σχολείου που μαζί με τον νέο, καλωσόρισαν τους μαθητές εκφωνώντας σχετικό λόγο.

Την Παρασκευή 12 Σεπτεμβρίου 2014, το σχολείο μας υποδέχτηκε τους μαθητές και καθηγητές της νέας Σχολικής χρονιάς (2014-2015) σε μια σεμνή εκδήλωση που έλαβε χώρα στην αυλή του σχολείου. Στην εκδήλωση, τελέστηκε ο αγιασμός και έγινε ανάγνωση των επιστολών του Υπουργού Παιδείας και του Μητροπολίτη Έδεσσας, από τον διευθυντή προς τους μαθητές. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν φέτος ο Δήμαρχος Έδεσσας, ο αρχηγός της Αστυνομίας και διάφοροι τοπικοί φορείς καθώς και ο προηγούμενος διευθυντής του σχολείου. Ολοι καλωσόρισαν τους μαθητές με τη σειρά, εκφωνώντας και σχετικό λόγο.

Σε μία λαμπρή εκδήλωση, που έγινε την άνοιξη του 2009 στην αίθουσα της Τεχνολογίας του Σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε η "ονοματολογία" των αιθουσών. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους πολλοί εκλεκτοί καλεσμένοι , τοπικοί άρχοντες και πλήθος κόσμου. Είχαν προσκληθεί και αρκετοί από τους "τιμώμενους", χωρίς δυστυχώς να μπορέσει να παραβρεθεί κάποιος. Το σχολείο όμως δέχτηκε τηλεφωνήματα και ευχαριστήριες επιστολές, μερικές από τις οποίες διαβάστηκαν στην εκδήλωση όπως της Κικής Δημουλά και του Μίκη Θεοδωράκη. Στην ιδία εκδήλωση, τιμήθηκε και ο Παύλος Χαρτομαζίδης. Ακούστηκαν αληθινές ιστορίες από άτομα που είχαν την τύχη να τον γνωρίσουν από κοντά.. (Δείτε: Περισσότερα..)