Η Ομάδα προσανατολισμού Οικονομίας – Πληροφορικής σε JOB SHADOWING

01

Με σκοπό τη διασύνδεση του σχολείου με την αγορά εργασίας υλοποιήθηκε η δράση jobshadowing (μάθηση στο χώρο εργασίας). Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ομάδας προσανατολισμού Οικονομίας – Πληροφορικής του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τον όμιλο εταιρειών SoftOneS.A. στην Θεσσαλονίκη, μία αμιγώς ελληνική επιχείρηση η οποία δραστηριοποιείται στον κλάδο της πληροφορικής, απασχολώντας συνολικά 900 άτομα προσωπικό στις ειδικότητες τόσο της πληροφορικής όσο και της οικονομίας.

04

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους εργασίας της εταιρείας και στη συνέχεια είχαν μία εποικοδομητική συζήτηση με στελέχη του οργανισμού. Οι διευθυντές πωλήσεων και προγραμματισμού παρείχαν πληροφορίες στους μαθητές αναφορικά με τη δυναμική που παρουσιάζει ο κλάδος της πληροφορικής, τις απαιτούμενες γνώσεις και δεξιότητες που η επιχείρηση αναζητά από έναν υποψήφιο εργαζόμενο, τις προοπτικές της επαγγελματικής ανάπτυξης των εργαζομένων στον τομέα της πληροφορικής καθώς και τις οικονομικές απολαβές τους. Τέλος, ιδιαίτερη αναφορά έγινε στην αναγκαιότητα για συνεχή εκπαίδευση και κατάρτιση.

02

03