Εκπαιδευτική Επίσκεψη στην Βουλή 2022

Απο ΟΜΑΔΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ.  Γράφουν: Μητσοπούλου Σοφία(Β2)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 2ουΓΕΛ ΕΔΕΣΣΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Από τις 5 έως τις 7 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου Γενικού Λυκείου Έδεσσας στην Βουλή των Ελλήνων, στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α και Β Λυκείου. Η εκδρομή αυτή έγινε στην Αθήνα στα πλαίσια ενός προγράμματος του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων που είχε ως στόχο την εξοικείωση των μαθητών με τον χώρο του Ελληνικού Κοινοβουλίου.
  Οι μαθητές έφτασαν στην Αθήνα και την πρώτη μέρα επισκέφθηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, ένα κτιριακό συγκρότημα πρωτοποριακής αρχιτεκτονικής, εντυπωσιακό ως προς την έκτασή του που στις εγκαταστάσεις του -ανάμεσα στα άλλα- φιλοξενεί την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, την Εθνική Λυρική Σκηνή και τον Φάρο, μια γυάλινη αίθουσα με έναν περιμετρικό υπαίθριο χώρο με φαντασμαγορική θέα σε όλη την Αθήνα, τον Πειραιά και τον Σαρωνικό κόλπο. Το βράδυ απόλαυσαν μια μεγάλη βόλτα στο κέντρο της Αθήνας βλέποντας από κοντά πολλά σημαντικά κτήρια, όπως για παράδειγμα την Ακαδημία των Αθηνών.

Την επόμενη μέρα επισκέφτηκαν το Ελληνικό Κοινοβούλιο και μετά από μία ξενάγηση μέσα στο χώρο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την μεγάλη αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη και μάλιστα από περίοπτη θέση. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στο Νέο Μουσείο της Ακρόπολης, ένα από τα σπουδαιότερα στον κόσμο και θαύμασαν όλα τα εκθέματά του. Το ίδιο βράδυ παρακολούθησαν μία θεατρική παράσταση βασισμένη στο βιβλίο του Νίκου Καζαντζάκη "Ο Καπετάν Μιχάλης", όπου έπαιζαν γνωστοί ηθοποιοί με τους οποίους τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν αλλά και να τους συγχαρούν για την πολύ καλή ερμηνεία τους στην απόδοση του ρόλου τους.

Την τελευταία μέρα, οι μαθητές επισκέφτηκαν την Ακρόπολη των Αθηνών, το στολίδι αυτό του ελληνικού πολιτισμού όπως επίσης και μετά από πρωτοβουλία των καθηγητών, το Α Νεκροταφείο Αθηνών, το παλαιότερο κοιμητήριο της πρωτεύουσας, όπου είδαν την "Κοιμωμένη του Χαλεπά", έργο που έκανε διάσημο τον Τήνιο γλύπτη Γιαννούλη Χαλεπά αλλά και άλλες γλυπτές αναπαραστάσεις που αποτελούν σημαντικά έργα τέχνης της ελληνικής γλυπτικής. Το επόμενο σημείο της περιήγησής τους ήταν το Παναθηναϊκό Στάδιο, γνωστό και ως Καλλιμάρμαρο. Στο δρόμο της επιστροφής επισκέφθηκαν το Ηρώο των Θερμοπυλών και φωτογραφήθηκαν με τον ορειχάλκινο ανδριάντα του Λεωνίδα.

Έτσι ολοκληρώθηκε η εκδρομή με τους μαθητές να έχουν συλλέξει μοναδικές εμπειρίες αλλά και παράλληλα να έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις στα μέρη που επισκέφτηκε το σχολείο μας, καθώς δέχτηκαν από όλους "συγχαρητήρια" για την υποδειγματική συμπεριφορά τους.

Bouli100.jpgBouli111.jpgBouli122.jpgBouli221.jpgBouli233.jpgBoyli123.jpg