Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη 2022

Απο ΟΜΑΔΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ  Γράφουν: Κ. Φώτου(Α3)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Thessaloniki22sm1

Η Γ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε στις 7 Δεκεμβρίου 2022 εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Αρχικά, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της Κεντρικής Βιβλιοθήκης του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης για τους τίτλους βιβλίων της αλλά και για τη γενικότερη λειτουργία της. Ακολούθησε περιήγηση στους εξωτερικούς κυρίως χώρους του Πανεπιστημίου. Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς είδαν από κοντά τη Ροτόντα που αποτελεί Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO και άκουσαν την ιστορία της.
  Ταυτόχρονα, έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το φωτογραφικό και αρχειακό υλικό σχετικά με την Μικρασιατική καταστροφή, που φιλοξενείται εκεί στο πλαίσιο των εκδηλώσεων μνήμης για την επέτειο 100 χρόνων από αυτήν. Στην έκθεση αυτή αποτυπώνεται η μικρασιατική εκστρατεία, το ταξίδι της προσφυγιάς προς τη Θεσσαλονίκη αλλά και τα μνημεία της πόλης που λειτούργησαν ως καταφύγιο για πολλούς ανθρώπους αυτή την περίοδο.

Thessaloniki22.jpgThessaloniki22a.jpgThessaloniki22b.jpgThessaloniki22c.jpg