Συνάντηση για την ΔΡΑΣΗ «ΠΛΑΣΤΙΚΟ; ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!»

KPEedessasgrafeia2

Έγινε, την Πέμπτη 26/01/2017, η Συνάντηση για την Δράση:
"ΠΛΑΣΤΙΚΟ; ΟΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!», στο ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών.

Είναι ένα απο τα εκπαιδευτικά προγράμματα, που διοργανώνει η ΔΔΕ Πέλλας, στο πλαίσιο Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Οι πλαστικές σακούλες είναι εύχρηστες και συνήθως δίνονται δωρεάν. Ωστόσο, βλάπτουν επικίνδυνα το περιβάλλον και τελικά την τσέπη μας..

Αυτά και πολλά άλλα, παρουσιάστηκαν στη συνάντηση - αφετηρία που έγινε στο ΚΠΕ  Έδεσσας Γιαννιτσών και παρακολούθησαν οι Υπεύθυνοι Καθηγητές Ανακύκλωσης, (μαζί με τους 3 μαθητές/τριες τους,) από όλα τα σχολεία της Έδεσσας και των γύρο περιοχών.

Η δράση 8α συνεχιστεί στα Σχολεία, όπου ο υπέθυνος καθηγητής Ανακλυκλωσης, με τους 3 μαθητές/τριες ανακύκλωσης, θα "μεταλαμπαδεύσουν" όλα οσα αποκόμισαν στη συνάντηση, σε όλους τους μαθητές του σχολείου, με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους.. και την πραγματοποίηση όσο το δυνατών περισσότερων απο τους "στόχους" που θα οριστούν κατα τη διάρκεια της δράσης.

Υπεύθηνος Καθηγητής Ανακύκλωσης: Μπάκος Ευάγγελος.