Γιορτή 17ης Νοέμβριου 2022

Απο την ΟΜΑΔΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Γράφουν: Μάινου Ελένη (Β2)
Σχολική γιορτή 17ης Νοέμβριου 2022

Με την επιμέλεια των καθηγητριών Συργιάννη Ιωάννα, Παπαδοπούλου Μαρία και Σαμαρά Έλλη, σήμερα, Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την εξέγερση του Πολυτεχνείου από το 2ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας «Παύλος Χαρτομαζίδης» στην αίθουσα εκδηλώσεων της Νομαρχίας.
   Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου όχι μόνο ετοίμασαν μια γιορτή γεμάτη με αφηγήματα από το παρελθόν της δικτατορίας μέχρι την εξέγερση, αλλά προκάλεσαν και στο κοινό συναισθήματα συγκίνησης με τις χορογραφίες τους. Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες Γιάντση Αικατερίνη, Γιόνδη Δήμητρα, Ιωαννίδου Μαρία, Κακία Αριστέα, Καραγιάννης Ιωάννη, Κάρτα Ελένη, Λουκοβίτου Μαρία, Μιχαηλίδου Ναταλία (η οποία απάγγειλε το δικό της ποίημα "Σύννεφα που ρίχνουν αίμα"), Μπουζάνα Αικατερίνη, Μπουζάνα Μαρία, Νίκου Γεώργιο, Ντουμπάρατζη Παρασκευή, Παπαϊωάννου Θεανώ, Πατσούκα Ευαγγελία, Τζανέση Μαρίνα, Τόσιου Χριστίνα, Φελέκη Νικολέτα και την καθηγήτρια Παπαδοπούλου Μαρία για την υπέροχη ερμηνεία τους.

Polytexeio2.jpgPolytexeio22b.jpgPolytexeio22cc.jpg