Γιορτή 28ης Οκτωβρίου (ΣχΕ2022)

Απο την ΟΜΑΔΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Γράφουν: Βάτσης Π./Δασκάλου Ι. (Β2)
Σχολική Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2022

Στις 27 Οκτωβρίου, ημέρα Πέμπτη, πραγματοποιήθηκε στο Γυμναστήριο του 2ου Γενικού Λυκείου Έδεσσας η γιορτή του σχολείου μας, για να τιμηθεί η Σημαία μας και ο αγώνας του Ελληνικού λαού ενάντια στη φασιστική Ιταλία του Μπενίτο Μουσολίνι. Στη γιορτή αυτή καλύφθηκαν όλες οι φάσεις εμπλοκής της Ελλάδας στο Β΄ Παγκόσμιο, με έμφαση στην τοπική ιστορία της πόλης μας, η οποία υπέφερε τα πάνδεινα κατά την περίοδο της κατοχής κυρίως από τους Βουλγάρους που είχαν ουσιαστικά τον έλεγχο της πόλης.

Στο πρώτο μέρος της γιορτής η Διευθύντρια του σχολείου κ. Λιάνδη παρέδωσε τη σημαία στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες και απένειμε στους μαθητές τα Αριστεία προόδου. Στο δεύτερο μέρος μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων με την καθοδήγηση της κ. Παπαδοπούλου και του κ. Κλείτσα, φιλολόγων του σχολείου μας, παρουσίασαν υλικό ανάλογο των ημερών, που προετοίμασαν με επιμέλεια. Ακούστηκαν ενδιαφέροντα αποσπάσματα από το βιβλίο του Λάμπη Γερεμτζέ "Αναμνήσεις από την παλιά Έδεσσα" και τη διπλωματική εργασία του Χρήστου Καθρέπτη με τίτλο "Πτυχές του Εμφυλίου στο νομό Πέλλας. Η μάχη της Έδεσσας." Η ανάγνωση των κειμένων πλαισιώθηκε από αξιόλογα μουσικά κομμάτια σπουδαίων καλλιτεχνών που κατέστησαν ακόμη πιο δυνατή τη συγκίνηση στην καρδιά μαθητών και εκπαιδευτικών.

2giorti28OKt22b.jpggiorti28OKt22a.jpg