1η Συνάντηση στην Ελλάδα (KA2 19-21)

1st Mobility meeting:
"Our European Literary Roots"

Edessa, Greece

ΤΟ 2ο ΓΕΛ ΕΔΕΣΣΑΣ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΗΣ...

Θέμα της συνάντησης:
«Αρχαία Ελληνική Γραμματεία»

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ με τίτλο "Our European Literary Routes" το σχολείο μας φιλοξένησε από τις 19 έως τις 25 Ιανουαρίου μαθητές και καθηγητές από την Πολωνία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Ρουμανία. Στη διάρκεια αυτής της εβδομάδας μαθητές και καθηγητές από τις παραπάνω χώρες μαζί με μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας αναζήτησαν τις κοινές ευρωπαϊκές λογοτεχνικές διαδρομές ασχολούμενοι με το θέμα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας. Επιγραμματικά λοιπόν αυτήν την εβδομάδα:
edessa

• Μελετήσαμε μύθους:
    Η κάθε χώρα ετοίμασε και παρουσίασε ένα δικό της μύθο και στο τέλος ερευνήσαμε για ομοιότητες και επιρροές μεταξύ αυτών. Φυσικά εμείς οι Έλληνες παρουσιάσαμε, τί άλλο, τον μύθο της Ευρώπης.
  • Μελετήσαμε γυναίκες:
    Η κάθε χώρα μελέτησε μια κατηγορία γυναικών από την αρχαιότητα.
    Η Πολωνία την κατηγορία αδερφές (Αντιγόνη, Ισμήνη, Ιφιγένεια).
    H Ισπανία μελέτησε την κατηγορία των ερωτευμένων γυναικών (Ναυσικά, Πενελόπη, Ελένη, Καλυψώ, Κίρκη).
    H Ιταλία την κατηγορία συζύγων (Κλυταιμνήστρα, Ελένη, Ανδρομάχη, Πηνελόπη).
    H Ρουμανία την κατηγορία «μητέρα» (Πηνελόπη και Θέτιδα).
    και εμείς τις πνευματικές/διανοούμενες, τις δούλες και εταίρες.

Κατά την διάρκεια αυτής της εβδομάδας τα παιδιά σχηματίζοντας διακρατικές ομάδες μελέτησαν και σχολίασαν το ρόλο/θέση της γυναίκας στην αρχαιότητα. Σχεδίασαν πόστερ τα οποία αξιοποιήσαμε σχεδιάζοντας ημερολόγιο για την επόμενη χρονιά.

edessa1

• Μελετήσαμε ιστορία:
    Ιστορία της αρχαίας ελληνικής γραμματείας και παρουσιάσαμε μέρος αυτής.
  • Σε διακρατικές ομάδες τα παιδιά διαβάσανε και σχολιάσανε αποσπάσματα από έργα αρχαίων συγγραφέων.
  • Επίσης οι μαθητές εμπνεόμενοι από τις ιστορίες Πηνελόπη-Οδυσσέας και Έκτορα-Ανδρομάχη έγραψαν ομαδικά τις δικές τους ιστορίες τις οπoίες και δραματοποίησαν.
  • Είχαμε και πολιτιστικές δράσεις όμως:
    α) Ξενάγηση της πόλης και ιδιαίτερη ξενάγηση από τον δήμο μας στο χώρο των καταρρακτών.
    β) Επισκεφτήκαμε την Πέλλα και τη Βεργίνα και ξεναγηθήκαμε στον Αρχαιολογικό χώρο και Μουσείο της Πέλλας καθώς και στο Πολυκεντρικό μουσείο των Αιγών.
    γ) Επισκεφθήκαμε τη Θεσσαλονίκη, όπου ξεναγηθήκαμε στο θεματικό πάρκο Οδύσσεια (στο Νόησις) και φυσικά στα αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης.
  • Επίσης επισκεφτήκαμε τον Δήμαρχο τον οποίο και ενημερώσαμε για το project μας.
  • Και φυσικά τα βραδάκια είχαμε και άλλες δράσεις, γευστικές και μουσικές ?

Δείτε το άρθρο (φώτο/βίντεο απο εκδήλωση) που έγραψε μια τοπική σελίδα ενημέρωσης..
2ο ΓΕΛ Έδεσσας: Πρόγραμμα Erasmus

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ          BINTEO  ΒΙΝΤΕΟ-2