2η Virtual Συνάντηση στην Ρουμανία

Host school: Romania  21-23/3/2022

Θέμα: Δημιουργική Λογοτεχνία.

Virtual mobillity2 1

Στη διαδικτυακή αυτή συνάντηση οι μαθητές εμπνεόμενοι από όλα τα προηγούμενα θέματα (κοινωνική ένταξη, ισότητα των φύλων, πρόσφυγες…),δημιούργησαν τα δικά τους έργα (κείμενα, κόμικς, κλπ) χρησιμοποιώντας νέες μεθοδολογίες και τεχνολογία προωθώντας τη διεπιστημονικότητα μεταξύ διαφορετικών και ποικίλων θεμάτων.

Ειδικότερα, η Ελληνική ομάδα αφού διάβασε το διήγημα του Δημοσθένη Βουτυρά, Παραρλάμα, όπου ο βασικός ήρωας ζώντας περιθωριοποιημένος χρησιμοποιεί ένα τέχνασμα για να προκαλέσει το ενδιαφέρον του κοινωνικού του περίγυρου, έγραψαν τη δική τους ιστορία (rewriting) προσαρμόζοντάς την στη δική τους εποχή και τις δικές τους συνήθειες με τίτλο "Cell phone addiction" την οποία και ψηφιοποίησαν με την εφαρμογή pixton. Επίσης, χρησιμοποιώντας τις εφαρμογές Story jumber και Power Point παρουσίασε τη ζωή και το έργο του Παύλου Χαρτοματζίδη, του δασκάλου που φέρει το όνομά του το σχολείο μας.

Virtual mobillity2 7

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι μαθητές συζήτησαν σχετικά με τις Ευρωπαϊκές αξίες και επίκαιρες καταστάσεις του κόσμου και εμπνεόμενοι από αυτό έγραψαν ποιήματα συνεργατικά. Τέλος, το κάθε σχολείο αφού παρουσίασε ένα τραγούδι της χώρας του, συζητήσαμε για την κύρια ιδέα, τα συναισθήματα και τα μηνύματα που δημιουργούνται ακούγοντάς το. Η Ελληνική ομάδα παρουσίασε το ορχηστρικό τραγούδι Ζορμπάς, σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη.

Η συνάντηση έκλεισε με παιχνίδια (Kahoot) όπου οι ερωτήσεις ήταν σχετικές με τα θέματα που αναπτύχθηκαν και με την ανταλλαγή των εντυπώσεών τους από την συνάντηση.