Ενημέρωση γονέων για λειτουργία ΕΔΥ

Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων 2ου Γενικού Λυκείου Έδεσσας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε πως από την Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2023, και κάθε Τετάρτη μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους, το σχολείο μας υποστηρίζεται από Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (ΕΔΥ), που αποτελείται από την κοινωνική λειτουργό, κα. Κίτσου Σοφία και την ψυχολόγο, κα. Δήμητρα Σόρτση, στα πλαίσια της πράξης «Πρόγραμμα ανάπτυξης και ενδυνάμωσης διεπιστημονικών συμβουλευτικών δομών για την ένταξη και συμπερίληψη στην εκπαίδευση μαθητών/τριών με αναπηρία ή/και εκπαιδευτικές ανάγκες, σχολικό έτος 2023-2024».

Σκοπός της πράξης είναι η ανάπτυξη διεπιστημονικών πρακτικών εκπαιδευτικής αξιολόγησης και συμβουλευτικής-παιδαγωγικής υποστήριξης των μαθητών.

Οι υπηρεσίες που παρέχονται είναι συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικούς με στόχο την πολύπλευρη ανάπτυξη των μαθητών/τριών, τον διαρκή διάλογο με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς, τη διαμόρφωση συνεργατικής σχέσης με τους/τις μαθητές/τριες, καθώς και την ενίσχυση της συνεργασίας σχολείου- οικογένειας.

Στα πλαίσια των παρεχόμενων υπηρεσιών μπορείτε να κανονίσετε ραντεβού με την ψυχολόγο και την κοινωνική λειτουργό απευθυνόμενοι/ες στη διεύθυνση του σχολείου, στο τηλ. 2381028188. Τα ραντεβού με τους γονείς θα πραγματοποιούνται στον χώρο του σχολείου κάθε Τετάρτη 8.15-12.25.

Είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι σε όλες τις περιπτώσεις αλληλεπίδρασης με την κοινωνική λειτουργό και την ψυχολόγο διασφαλίζεται η εχεμύθεια και το απόρρητο των πληροφοριών.
                                                      Με εκτίμηση,

Η Κοινωνική Λειτουργός,                 Ο Διευθυντής του