ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

390

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα από την Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές για την παροχή Πρώτων Βοηθειών παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της A' τάξης του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας, την Τετάρτη 15-11-2023.

Σκοπός του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η εκπαίδευση του συνόλου της μαθητικής κοινότητας στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και τις Πρώτες Βοήθειες.

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα έχει διάρκεια 4 ώρες, 2 ώρες θεωρητική εκπαίδευση από απόσταση (Webex) και 2 ώρες πρακτική εξάσκηση (δια ζώσης):

– στην αξιολόγηση θύματος
– την ενεργοποίηση του 112 | 166
– την Καρδιοπνευμονική Αναζωόγονηση (ΚΑΡΠΑ)
– την αντιμετώπιση αναίσθητου θύματος
– και την αντιμετώπιση θύματος πνιγμονής από ξένο σώμα,
με κατάλληλα εκπαιδευτικά βοηθήματα και την παρουσία πιστοποιημένων εκπαιδευτών του ERC.

Μετά την παρακολούθηση του θεωρητικού μέρους του προγράμματος θα ακολουθήσει και η πρακτική εξάσκηση των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν.

396

391