ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

535

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Έδεσσας σχετικά με θέματα πυρόσβεσης και πυροπροστασίας.

Αξιωματικοί του πυροσβεστικού σώματος παρουσίασαν στους μαθητές και τις μαθήτριες συγκεκριμένους τρόπους για την προστασία από τις φωτιές, τη χρήση του πυροσβεστήρα και άλλων μέσων πυρόσβεσης, την αποφυγή πρόκλησης πυρκαγιάς, ενώ παράλληλα τους ενημέρωσαν για τις αρμοδιότητες και την αποστολή του πυροσβεστικού σώματος. Τέλος με τη βοήθεια πυροσβεστικού οχήματος έγινε επίδειξη του τρόπου χρήσης της μάνικας για την κατάσβεση πυρκαγιών.

Η σχολική κοινότητα του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας ευχαριστεί δημόσια την Πυροσβεστική Υπηρεσία της πόλης μας για την άμεση ανταπόκρισή της στο αίτημα της διεύθυνσης του σχολείου και την παροχή χρήσιμων πληροφοριών και οδηγιών στους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

537

538