Το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας στην Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών!

67

Το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας «Παύλος Χαρτομαζίδης» προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην τελική φάση του «Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για συμμετοχή στη Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών - EOES 2024», ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες Α’ και Β’ τάξης Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων.

Στην προκριματική φάση του διαγωνισμού που διοργανώθηκε από τα κατά τόπους ΕΚΦΕ, το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας συμμετείχε με δύο ομάδες μαθητών/τριών στη σχετική διαγωνιστική διαδικασία που οργάνωσε με άψογο τρόπο το ΕΚΦΕ Πέλλας, το Σάββατο 16-12-2023. Συνολικά συμμετείχαν 4 Γενικά Λύκεια από την περιοχή της Πέλλας και διαγωνίστηκαν σε τρία εργαστηριακά θέματα: ένα στη Φυσική, ένα στη Χημεία και ένα στη Βιολογία. Την πρώτη και τρίτη θέση στην τελική κατάταξη κατέλαβαν οι δύο ομάδες του σχολείου μας αποτελούμενες από τους μαθητές/τριες: Γιόνδη Δήμητρα, Εμερτζίδου Μαρία-Μέη, Ζαχαριάδου Αντωνία (1η θέση) και Ούτση Χρήστο, Σαμαρά Βασιλική και Τασηλούση Ελισάβετ (3η θέση).

Η δεύτερη πανελλήνια φάση του διαγωνισμού θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 στην Αθήνα για τις μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από τους τοπικούς Διαγωνισμούς των Ε.Κ.Φ.Ε. των Περιφερειών Αττικής, Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας, Στερεάς Ελλάδος, Κρήτης, Βορείου Αιγαίου και Νοτίου Αιγαίου, και στη Θεσσαλονίκη για τις μαθητικές ομάδες που προκρίθηκαν από τους τοπικούς Διαγωνισμούς των Ε.Κ.Φ.Ε. των Περιφερειών Θεσσαλίας, Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Ιονίων νήσων.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια τόσο στους μαθητές/τριες που εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, όσο και στους εκπαιδευτικούς κ. Μίσιο Δημήτριο, κ. Ρυσάφη Δέσποινα και κ. Τουμπίδου Γεωργία που τους προετοίμασαν κατάλληλα και συνέβαλαν στην επιτυχία τους.

85

75Β