Δράσεις Αγωγής Υγείας!

Δράσεις Αγωγής Υγείας υλοποιήθηκαν στο 2ο ΓΕΛ Έδεσσας την τρέχουσα εβδομάδα. Ειδικότερα:

Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο από το Κέντρο Υγείας Έδεσσας και ενημέρωσε τους μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα (ΣΜΝ). Η ενημέρωση έγινε στο πλαίσιο προγράμματος του Δικτύου Αγωγής Υγείας του Υπουργείου Υγείας με εισηγήτρια την κ. Τεφτσόγλου Νικολέτα, μαία του Κέντρου Υγείας Έδεσσας.

897

900

901

904

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2024, υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα ενημέρωσης που διοργανώθηκε από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας-Γενική Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Θρησκευμάτων.

Στην ενημέρωση συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ και Γ’ τάξης του σχολείου και το θέμα της ήταν τα «Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα». Η παρουσίαση έγινε ανεξάρτητα για κάθε τμήμα από γιατρούς, οι οποίοι παρουσίασαν στους μαθητές/ριες, με έγκυρο επιστημονικό τρόπο, θέματα σχετικά με την πρόληψη και την υγεία σχετικά με τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα. Οι μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εκδήλωση και συμμετείχαν ενεργά στην παρουσίαση του θέματος. Τέτοιες δράσεις οργανώνονται από το σχολείο μας στο πλαίσιο της προσπάθειάς να παρέχουμε στους μαθητές/τριες μας ευκαιρίες για έγκυρη ενημέρωση από ειδικούς στο επίπεδο της πρόληψης.

909

912