Ο Χριστουγεννιάτικος Πάγκος του σχολείου μας είναι ακόμη εδώ!

Συντακτική ομάδα:
Καρτσώλη Ελένη, Κοντούδης Αναστάσιος- Παναγιώτης, Λαζαρίδου Μαρία, Μπουμπόναρη Μιχαέλα

Πολλοί από εμάς μπορεί να θυμόμαστε τον Χριστουγεννιάτικο Πάγκο του 2ου Γ.Ε.Λ. Έδεσσας στην προ πανδημίας εποχή, αλλά οι νεότεροι δεν ξέρουμε την ιστορία του. Συναντηθήκαμε, λοιπόν, διαδικτυακά και πήραμε μια πολύ πρωτότυπη συνέντευξη από τους πρωτεργάτες αυτής της πρωτοβουλίας, τη φιλόλογο κ. Β. Μελικίδου, που ξεκίνησε αυτή την προσπάθεια ως καθηγήτρια του 2ου ΓΕΛ και συνεχίζει μέχρι σήμερα, αν και έχει αποσπαστεί από το σχολείο μας, και από μαθητές και αποφοίτους οι οποίοι ενίσχυσαν αυτό το έργο με κάθε τρόπο και εξακολουθούν να το κάνουν ακόμη και σήμερα, χαράσσοντας ο καθένας παράλληλα τη δική του διαδρομή είτε από την Κρήτη είτε από τον Βόλο είτε και από την Γερμανία. Στην παρέα μας ήταν η Τόνια Γιακαμόζη, η Τάνια Καραγιάννη, η Ευγενία Κριαρίδου, η Ελένη Παλαμά και ο μαθητής της Γ΄ Λυκείου Κώστας Τσαρκάι.

Όλα ξεκίνησαν το 2013. Πολλοί συμπολίτες μας, εξαιτίας της οικονομικής κρίσης, χρειάζονταν οικονομική υποστήριξη. Με αυτό το κίνητρο η κ. Μελικίδου, οργάνωσε μια ομάδα αλληλεγγύης από μαθητές του σχολείου, ώστε με τις δράσεις τους να συγκεντρωθούν χρήματα και να ενισχυθούν οικογένειες που είχαν ανάγκη. Όταν οι στόχοι του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας άλλαξαν, η κ. Μελικίδου σκέφτηκε τον καλύτερο τρόπο, ώστε να δώσει κίνητρο στους μαθητές για να εξασκηθούν στον γραπτό λόγο. Η ιδέα ήταν να στηθεί ένας Πάγκος με διπλό στόχο: αφενός να συγκεντρωθούν χρήματα για να βοηθηθούν άτομα με οικονομικά προβλήματα και αφετέρου να δοθεί κίνητρο στους μαθητές να δοκιμαστούν σε κείμενα όπως επιστολές, άρθρα και διαφημιστικά κείμενα (αφίσες, ραδιόφωνο, αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης).

(Φωτογραφία του 2019 (προ-COVID))
XR Pagos2019crp

Οι μαθητές της ήταν πολύ πρόθυμοι και έτσι ξεκίνησε ο Πάγκος. Η πρωτοβουλία αυτή ρίζωσε, επαναλήφθηκε για πολλές χρονιές μέχρι σήμερα και πολλοί άνθρωποι έχουν δεχτεί το κύμα αυτής της αλληλεγγύης. Πολύ σπουδαίο, ωστόσο, είναι πως αυτή η ομάδα ανθρώπων μεγαλώνει συνεχώς με νέα μέλη από κάθε σχολική χρονιά και έτσι την οργάνωση αναλαμβάνουν μαθητές του σχολείου, αλλά και απόφοιτοι που εξακολουθούν, εδώ και εννέα χρόνια, να τη στηρίζουν. Επίσης, εθελοντές συμμετέχουν σε όλες τις φάσεις της δράσης.

Κάθε χρόνο, ο Πάγκος έχει διαφορετικό θέμα. Έτσι, η οργανωτική ομάδα έστηνε ένα μεγάλο “ζαχαροπλαστείο”, στο οποίο συμμετείχαν κάθε χρόνο περισσότεροι από 100 μαθητές, καθώς και ένα εργαστήριο κατασκευών, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου, όπου, όσοι ήθελαν να συμμετάσχουν, συγκεντρώνονταν, χωρίζονταν σε ομάδες και έφτιαχναν χειροποίητα γλυκά, όπως επίσης και χειροποίητες κατασκευές σύμφωνα με το θέμα κάθε χρονιάς. Το στοίχημα της προσπάθειας αυτής ήταν, εκτός των άλλων, να αποκτήσουν οι μαθητές την εμπειρία μιας συστηματικά οργανωμένης δράσης.
Ο χώρος που συνήθως στηνόταν ο Πάγκος ήταν στο κεντρικότερο σημείο του πεζόδρομου της πόλης. Τα αντικείμενα δεν τιμολογούνταν, καθώς ο σκοπός δεν ήταν κερδοσκοπικός.

Στη διάρκεια αυτού του bazaar τα παιδιά που συμμετείχαν, παρουσίαζαν θεατρικά και μουσικοχορευτικά δρώμενα ανάλογα με τη θεματική που είχε κάθε χρόνο ο Χριστουγεννιάτικος Πάγκος (η αλληλεγγύη, οι πρόσφυγες, το δώρο, η χαρά, το χριστουγεννιάτικο τραπέζι κ.ά.). Στο τέλος γινόταν καταμέτρηση των χρημάτων που συγκεντρώθηκαν, το ποσό ανακοινωνόταν δημόσια στη σελίδα της ομάδας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και όλα τα μέλη αποφάσιζαν για το πώς θα το διαχειριστούν. Όμως, ποτέ το κέρδος δεν ήταν μόνο χρήματα! Γελαστά πρόσωπα, χαρά, ένταση, ενθουσιασμός, αγκαλιές, συγκίνηση, ομαδικό πνεύμα, περηφάνια!

post XR PagosRz

Φέτος, ο Πάγκος στην ένατή του χρονιά έχει ως θέμα “Δώρο ασημένιο ποίημα”, έναν στίχο του Οδυσσέα Ελύτη. Δυστυχώς, δεν θα φτιαχτούν γλυκά για υγειονομικούς λόγους, αλλά θα προωθηθούν κάρτες με στίχους γνωστών και μη ποιητών, κάρτες που έχουν θέμα τη χριστουγεννιάτική μας πόλη, αλλά και κουτιά με χριστουγεννιάτικα στολίδια και ποιήματα ή κούπες με πλεκτές χειροποίητες θήκες. Όλα αυτά τα αντικείμενα θα βρίσκονται σε ιδιαίτερες γωνιές που έχουν στηθεί στο ζαχαροπλαστείο-καφέ Le Gateau, στο καφέ Τημενιδών και στο καφέ Centrale. Στα σημεία αυτά θα υπάρχει ο κουμπαράς του Χριστουγεννιάτικου Πάγκου, όπου θα μπορείτε να βάζετε όποιο χρηματικό ποσό θέλετε και να παίρνετε ό,τι θέλετε! Ο Πάγκος θα λειτουργήσει έως το τέλος της εορταστικής περιόδου.

Σας περιμένουμε και φέτος κάτω από τις ιδιαίτερες συνθήκες που βιώνουμε και ελπίζουμε του χρόνου να βρεθούμε δια ζώσης!

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Βάκκου Ε., Κουτσουρά Γ., Ψάλτου Φ. -Φιλόλογοι