Επίσκεψη της Γ τάξης του σχολείου στη Μεραρχία

ΟΜΑΔΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ
ΓΡΑΦΟΥΝ: Δ. Γιόνδη / Α.Βαρυπάτης (Α1)

Επίσκεψη της Γ τάξης του σχολείου στη Μεραρχία.

Την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου στις 10:45 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στη Μεραρχία της Έδεσσας από μαθητές της Γ΄ τάξης του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας ύστερα από πρόσκληση του Ταξίαρχου, κ. Γεωργακόπουλου. Η επίσκεψη αυτή είχε ως κύριο στόχο την πληροφόρησή τους για τα σώματα των ενόπλων δυνάμεων.

Πιο συγκεκριμένα, τα παιδιά ξεναγήθηκαν στον χώρο, όπου και είδαν μερικά από τα πολεμικά εκθέματα (όπλα, τανκς, τον ασύρματο) και στη συνέχεια, ακολούθησε μια μικρή τελετή με κατάθεση στεφάνων στο μνημείο της μεραρχίας. Στην τελετή αυτή παρευρέθηκε ο στρατός και όλοι μαζί έψαλαν τον εθνικό ύμνο. Έπειτα από όλα αυτά ήρθαν σε επαφή με αξιωματικούς της Μεραρχίας που τους μίλησαν για την λειτουργία του στρατού και τους παρότρυναν να μπουν στις ένοπλες δυνάμεις.