Διαδικτυακή παρουσίαση για μαθητές της Γτάξης των ΓΕΛ του Νομού, για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού η ΔΔΕ Πέλλας, προγραμματίζει την υλοποίηση ενημερωτικής εκδήλωσης για μαθητές/τριες της Γ’τάξης των ΓΕ.Λ. των Δήμων Αλμωπίας, Έδεσσας, Σκύδρας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Δ.Δ.Ε.) Πέλλας που αφορά την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Πιο συγκεκριμένα θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση που αφορά το πρόγραμμα μαθημάτων του Γενικού Λυκείου, τα Επιστημονικά Πεδία, τους Συντελεστές Βαρύτητας, την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής, τα Μηχανογραφικά Δελτία και χρήσιμο υλικό για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Επίσης θα γίνει αναφορά στη συμπλήρωση της Αίτησης -Δήλωσης για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Τέλος θα υπάρχει χρόνος για ερωτήσεις-απορίες των συμμετεχόντων.

Δείτε Περισσότερα: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ