Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακής Δημιουργίας Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος

Η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων (Γ.Γ.Ι.Φ.) του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική ΡαδιοΤηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνουν:

τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας video και blog ? ιστολογίου,
«Τα Φύλ(λ)α του Περιβάλλοντος»

για τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ανάδειξη του φύλου ως αναλυτική κατηγορία στη σχέση με το περιβάλλον. Η διάσταση του φύλου στη μελέτη του περιβάλλοντος προωθεί ένα άλλο σχεσιακό υπόδειγμα το οποίο αμφισβητεί... [..]

Καλούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, να δημιουργήσουν σε μια από τις πιο κάτω κατηγορίες:

? Ταινία μέγιστης διάρκειας πέντε λεπτών (ταινία μυθοπλασίας ή ντοκιμαντέρ) ή Τηλεοπτικό κοινωνικό σποτ μέγιστης διάρκειας 45 δευτερολέπτων.
Εφαρμογή με αξιοποίηση εργαλείων Web2.0 όπως Blog ? ιστολόγιο, Wiki, νοητικούς χάρτες, σύννεφα λέξεων, χρονοδιαδρόμους, ιστοσελίδες κ.ά

Διαβάστε ολόκληρο το σχετικό έγγραφο, με αναλυτικές πληροφορίες, τις οδηγίες καθώς και τους όρους συμμετοχήςεδω.

Eγχειρίδιο: Η οπτική του Φύλου στο Περιβάλλον.