ΣΥΜΜΕΡΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ ΣΕ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ CERN ΣΤΗ ΓΕΝΕΥΗ

cernnn1 70

Ο Σύλλογος διδασκόντων του 2 ου ΓΕΛ Έδεσσας, συγχαίρει για την επιτυχία της τη μαθήτρια
της Β' Λυκείου, Αλεξάνδρα Γκέντζη,
για την επιλογή της στην ομάδα των 24 μαθητών από όλη την Ελλάδα που θα εκπαιδευτούν για δύο εβδομάδες από 12-25 Σεπτεμβρίου στο CERN από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Έρευνας Σωματιδιακής Φυσικής, που εδρεύει στη Γενεύη της Ελβετίας. Η εκπαίδευση γίνεται στα πλαίσια του το προγράμματος HSSIP (= High School Students Internship Programme), το οποίο σκοπεύει να δώσει την δυνατότητα σε νέους μαθητές να εργαστούν οι ίδιοι στο περιβάλλον του Διεθνούς Ερευνητικού Κέντρου-CERN.

Το πρόγραμμα προσπαθεί να ενθαρρύνει την περιέργεια των μαθητών Λυκείου για μάθηση και να τους παρακινήσει να αναλάβουν μια σταδιοδρομία στην επιστήμη, τη μηχανική ή άλλο θέμα που σχετίζεται με την βασική έρευνα. Το CERN δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές του Λυκείου να εργαστούν στο διεθνές ερευνητικό εργαστηριακό περιβάλλον, με εργαστηριακή εξάσκηση, δικές τους προτάσεις και ιδέες και παρέχει ένα πρόγραμμα πλαισίων για να αναδείξει την έρευνα του CERN και το πρόγραμμα Genève Internationale.