Η Α' τάξη στην Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού!

Την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας «Παύλος Χαρτομαζίδης» συμμετείχαν στις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο Πάρκο Καταρρακτών, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Τουρισμού με θέμα «Άνθρωποι, Περιβάλλον, Ευημερία». Φέτος λειτούργησαν εννιά εργαστήρια για τις σχολικές μονάδες που συμμετείχαν στις εκδηλώσεις.

796

Τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου υποδέχτηκε ο συντονιστής του προγράμματος και υπεύθυνος τουρισμού της Έδεσσας κ. Ευάγγελος Κυριακού.

Στο κέντρο των καταρρακτών αναλύθηκε στους επισκέπτες με σαφήνεια η έννοια του τουριστικού προϊόντος.

855

782

715

Στο πολιτιστικό κέντρο έγινε ενημέρωση για τις παραδοσιακές μπάντες και τη φιλαρμονική του Δήμου.

321

386

Στο παρθεναγωγείο προσδιορίστηκε η διαφορά μεταξύ του τουρίστα και του περιηγητή.

028

Στον μύλο των πέντε αισθήσεων προσδιορίστηκε ο τρόπος μετατροπής του σπιτιού μας σε τουριστικό κατάλυμα.

695

708

Οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν για το νερό που αποτελεί συστατικό στοιχείο της πόλης.

Στον μύλο του Σαλαμπάση έγινε παρουσίαση του Υδροβιότοπου Άγρα-Βρυτών-Νησίου.

290

377

Παρουσιάστηκε η EdessaCityCard.

Τέλος στον μύλο της γεύσης τονίστηκε η διατροφική αξία του σουσαμιού και προσφέρθηκε σχετικό έδεσμα.

582

641

Στην εξαιρετική αυτή εκδήλωση του δήμου Έδεσσας οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης συνοδεύονταν από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Δουίτση Ευφροσύνη, κ. Παπαδοπούλου Μαρία και κ. Μαντά Αριάδνη.