ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

860

Με βιωματικό τρόπο γιόρτασαν την επέτειο για την 28η Οκτωβρίου 1940 οι μαθητές και μαθήτριες του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας. Θέλοντας να τιμήσουν τον αγώνα του λαού μας ενάντια στη φασιστική επέλαση των ιταλογερμανικών στρατευμάτων κατοχής, πραγματοποίησαν διδακτική-προσκυνηματική επίσκεψη στην κοινότητα των Πύργων Εορδαίας. Πρόκειται για μια περιοχή που πλήρωσε βαρύ φόρο αίματος καθώς οι γερμανοί κατακτητές και οι δοσίλογοι συνεργάτες τους, λίγο πριν την πτώση του ναζισμού, τον Απρίλιο του 1944, προκάλεσαν Ολοκαύτωμα στο χωριό Πύργοι (Κατράνιτσα) οδηγώντας σε μαρτυρικό θάνατο 318 άτομα. Είναι το δεύτερο σε αριθμό νεκρών μετά τα Καλάβρυτα μαρτυρικό ελληνικό χωριό.

Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου αφού ενημερώθηκαν από τον πρόεδρο της Κοινότητας κ. Δ. Σαμπακίδη για την ιστορία του χωριού και τη θηριωδία των γερμανών κατακτητών, επισκέφθηκαν τους χώρους του μαρτυρίου και κατέθεσαν στεφάνι στη μνήμη των θυμάτων.

Ακολούθησε σύντομη εκδήλωση στο πολιτιστικό κέντρο της κοινότητας με ανάγνωση κειμένων και παρουσίαση δρώμενου από μαθητές του σχολείου. Στη συνέχεια έγινε ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών καθώς και η απονομή των αριστείων και βραβείων προόδου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι Μαθητικές Κοινότητες του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν δημόσια τον Πρόεδρο της Κοινότητας των Πύργων κ. Σαμπακίδη και τους κατοίκους του χωριού για τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία τους. Επισκέψεις όπως η σημερινή αποτελούν το καλύτερο μάθημα ιστορίας, προκειμένου να συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος της ναζιστικής θηριωδίας και την αξία του αγώνα των Ελλήνων εκείνης της εποχής ενάντια σε αυτούς που του στέρησαν την ελευθερία του.

789

120