ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023, η εορταστική εκδήλωση του 2ου ΓΕΛ Έδεσσας για την 50η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εξαιρετικά επιμελημένο αφιέρωμα στους αγωνιστές φοιτητές του Πολυτεχνείου, μέσα από ένα θεατρικό δρώμενο που συνέγραψε η εκπαιδευτικός κ. Αριάδνη Μαντά. Αποδόθηκαν παραστατικά τα γεγονότα της εποχής ενώ παράλληλα υπήρχε και σύνδεση με τη σύγχρονη πραγματικότητα. Εντύπωσε προκάλεσαν οι καλλιτεχνικές ικανότητες και το ταλέντο των παιδιών που συμμετείχαν τόσο στην υποκριτική όσο και στη μουσική εκτέλεση των τραγουδιών! Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Δημήτρης Κλείτσας και κ. Αριάδνη Μαντά. Συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες: Αλδάκος Θωμάς, Γαϊσίδου Νιρέλα, Γιακουβής Ηλίας, Δασκάλου Δέσποινα, Δίσκου Βαγγέλης, Ιορδανίδης Γιάννης, Μαγκίρογλου Ραφαήλ, Μπούμπα Χριστίνα, Οικονόμου Αιμίλιος, Παπαθεοδώρου Κατερίνα, Σημάδη Εβελίνα, Τζούλης Βαγγέλης. Στο πιάνο έπαιξαν οι Βαρυπάτης Ανδρέας και Τσουρούλας Χρήστος.