Βιβλιοθήκη

Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.

Αρχικά, η Βιβλιοθήκη του Σχολείου δημιουργήθηκε, οργανώθηκε και λειτούργησε στο "απέναντι" κτήριο. (τότε το σχολείο ονομαζόταν "Πολυκλαδικό Λύκειο 'Εδεσσας"). Σύμφωνα όμως με εγκύκλιο του Υ.Π.Ε.Π.Θ. (10/01/2002) αποφασίστηκε να οριστεί ως σχολείο ευθύνης το σχολείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που συστεγάζεται με τη Βιβλιοθήκη, οπότε από το σχολικό έτος 2002 - 2003 η Βιβλιοθήκη ανήκει (θεωρητικά) στο 3ο Γυμνάσιο Έδεσσας. "Πρακτικά" όμως, το Σχολείο συνεχίζει να συνεργάζεται και να την χρησιμοποιεί.

Δείτε σχετικές πληροφορίες στο:

biblio8iki

Ένα μικρό μέρος της "αρχικής" Βιβλιοθήκης, μεταφέρθηκε στο σχολείο και εμπλουτίστηκε. Πάντα ανοιχτή και λειτουργική για όλες τις εκπαιδευτικές ανάγκες μαθητών και εκπαιδευτικών. Υπάρχει συνεργασία και με εργαστήρι διαφόρων εκδηλώσεων λογοτεχνίας και πολιτισμού.

biblio8iki2